Saturday, 15 September 2012

Hooked by Fame

English  Does it ever happen to you that you see a perfume advert in a magazine and without ever smelling it you instantly know that this little bottle will find a way to your dressing table? This is what happened to me when I saw the ad of Lady Gaga's first fragrance Fame in the latest Elle. Although a huge fan of Lady G, I don't normally buy into these kind of commercial tricks, however the fact that the bottle is so gorgeous and the liquid in it is actually black got me hooked. I cannot wait to experience the smell inside it (just hoping it won't really smell like "blood and semen", as the famous lady herself described it:)! Packaging looks gorgeously dark, sexy and mysterious.. On a hunt for one now!

Eesti  Kas Sinuga juhtub vahel nii, et näed ajakirjas perfüümireklaami ja koheselt tead, et see pudel leiab tee sinu pesa seinte vahele ja seda ilma, et oleksid lõhna üldse kunagi tundnud? Just selline emotsioon tabas mind koheselt, kui viskasin pilgu Lady Gaga parfüümi "Fame" ("Kuulsus") reklaamile viimases Briti Elle's. Kuigi suur Gaga austaja, ei lange ma tavaliselt kuulsate inimeste nimeliste kaupade reklaami ohvriks, aga liiga sensuaalne pudelidisain ja musta värvi lõhnavedelik seal sees võitsid minu kohese tähelepanu. Olen lausa ärevil sellest, milline lõhn seal sees küll võiks pesisteda (väike lootus jääb, et see ei sarnane mitte mingil moel "vere ja sperma" hõnguga, nagu kuulus daam ise seda kuulutas)! Esmamulje on küll võrratult tume, seksikas ja müstiline.. Krediitkaart rahakotist välja ja ostlema!


Sunday, 2 September 2012

Paris, day 1 - Versailles

English  When putting together this post I realised I had so many beautiful pictures to share with you that I could actually squeeze more than one post out of my Paris trip. On day one we decided to visit the famous Versailles - once home to the Kings and Queens of France. Versailles Estates are absolutely huge, in addition to the main house there are several square kilometres of stunning gardens and other smaller buildings. I was blown away by the extravagance of the place and I don't think I have ever seen anything so colourful, golden and sparkly before. I have also been inside the Buckingham Palace which is English version of Versailles and although luxurious, it was certainly not as extravagant as Versailles.
The main house was although beautiful, I left my heart at the estates of one my favourite historic figures ever - Marie Antoinette. Marie's houses are much smaller, simpler and located a good 20-minute walk from the main building. The setting is simply idyllic - complete peace and quiet with the only sounds around you were sun-enjoying farm animals and chirping birds. I literally did not want to leave this place and if I lived in Paris I swear I would go there at least once a week to forget about the daily worries and enjoy the relaxation it offers. I highly recommend anyone going to France to take this tour - you will be queuing for a while for the ticket but it is more than worth it!
Anyway, the pictures speak for themselves, so I hope you enjoy! :o)

Eesti Seda posti ettevalmistades mõistsin, et mul on Pariisi reisist nii palju ilusaid pilte, et materjali jagub isegi rohkem kui ühe posti jagu. Esimesel päeval otsustasime külastada kuulsat Versaille'i - koduks kunagistele suurtele Prantsuse kuningatele-kuningannadele. Versaille'i maa-ala on hiigelsuur, lisaks suurele lossile kuulub sinna veel mitu ruutkilomeetrit kauneid aedasid ja mitmeid väiksemaid hooneid. Versaille'i ekstravagantsus lõi mul nii-öelda lausa jalad alt, ma ei ole tõesti mitte kunagi varem näinud nii palju värvilisust, kulda ja karda ühe ehitise sisekujunduses. Olen varem külastanud ka Buckinghami Paleed, mis on nii-öelda Inglise Versailles, ja kuigi luksuslik, ei olnud see kindlasti nii ülepakutud kui Versaille'i loss.
Peahoone oli küll ilus, aga mina jätsin oma südame kuhugi mujale - nimelt Marie Antoinette'i kodukohta, kes on minu üks lemmikumaid ajaloolisi tegelasi. Marie majad olid palju väiksemad ja lihtsamad ning asusid umbes 20-minuti jalutuskäigu kaugusel peahoonest. Antoinette'i kodupaiga ümbrus oli täielik idüll, puhas rahu ja vaikus, taustaks vaid farmiloomade rahulolevad muiged ja linnukeste säutsumine. Ma sõna otseses mõttes keeldusin sellest kohast lahkumast (lõpuks ikkagi pidin!) ja kui elaksin Pariisis, vannun, et külastaksin seda kohta vähemalt kord nädalas, et hetkeks unustada argielu ja nautida tõelist rahu. Soovitan mitte soojalt, vaid lausa kuumalt kõikidel seal kohas ära käia, kel Pariisi millalgi asja - vannun, et need mälestused jäävad igaveseks. Piletijärjekord oli küll pikem kui Carmen Kassi jalg, aga väärt iga oodatud minutit (ee, tundi)!
Aga nüüd siis pildid, mis räägivad endi eest; loodan, et meeldivad! :o)

Arriving at Paris's angry skies


Straight from the plane, wearing my favourite peplum top from ASOS
Disappointed at the lack of French breakfast in our Parisian hotel, so had to opt for the English one
Versailles in all its glory
The giant sculpture of shoes made of saucepans :)
Bedroom of Marie Antoinette - my favourite character from French history
I wasn't actually as moody as I look like - it was just a very windy day! :)
Marie Antoinette's Estate near Versailles - the most beautiful place on earth
Marie Antoinette's little house in the woods 
Bath time :)
The gardener's house. Place so stunning I literally refused to leave and eventually my bf had to drag me out of there ..