Saturday, 4 August 2012

My most sought after is now mine.

English  Pheww. Never before I have been searching a pair of shoes for months until I finally found them. These strappy Zara babies have been featured in countless of fashion mags/blogs and I fell in love with the shoes as soon as I first laid my eyes on them at the start of the Summer season. Needless to say, every Zara store I went to had sold out of them, so in the end I was delighted to find them online about a week ago but today it seems they are already sold out.. Not sure how they were available in all sizes just a week ago and today there is no sign of the shoes on their website?
Anyway, I adore the Estonian flag colours on the sandals, also that toes are not as exposed as with most sandals which makes it OK for me to also wear them to work. Little silver studs add luxurious sparkle and a bit of fun to my tired feet :-) If you love the pair as much as I do make sure you run to your nearest Zara store asap, as I have a feeling they won't be around for long!

Eesti  Huuhh. Mitte kunagi varem ei ole ma mitu kuud järjest otsinud ühte kindlat kingapaari, kuni lõpuks leidsin! Need võrratud Zara rihmikud on olnud esindatud mitmetes moeajakirjades/blogides ja mina muidugi armusin neisse esimesest silmapilgust. Iga Zara pood, kuhu astusin, lootuses need kaunitarid eest leida, oli muidugi kõik paarid juba välja müünud ja ma ei tea, mis imega mul õnnestus umbes nädal tagasi ühe paari Zara kodulehelt endale soetada. Täna ei ole nendest seal kodulehel enam õhkugi, ei tea, kuidas nad 7 päevaga kõik suurused järsku välja müüsid? Mis seal ikka - ju siis oli see minu lucky day! :-)
Miks mulle need sandalkad kohe silma hakkasid,oli sellepärast, et nende värvid meenutavad mulle Eesti lippu. Jah - vaatamata sellele, et juba 8 aastat Eestist eemal elan, armastan ma oma kodumaad iga keharakuga ning kõik, mis mulle siin elades Eestit meenutab, on minu elamisse (ja jala otsa!) vägagi teretulnud. Samuti meeldib mulle nende kingakeste juures see, et varbad ei ole nii nähtaval kui tavaliselt sandaale kandes, mis lubab mul neid ka tööl kliendikohtumistel kanda. Armsad hõbedavärvi needid lisavad mõnusat luksuslikku sära ja ka killukese rõõmu minu väsinud jalakestedele! :-)

11 comments:

 1. i love those shoes, so fab!

  xo

  ReplyDelete
 2. These sandals are just gorgeous! Too bad I have very small feet for Zara sizes. :(

  ReplyDelete
 3. hi dear,

  amazing pictures! i really like your blog

  would you mind and take a look at my blog? We can become friends too :)

  XO, Carmen
  www.mydailyfashiondosis.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. I love it! I always see it on beige colour but blue are beautiful too!

  What do you think about my new beach outfit?

  http://yellowtete.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. really cute shoes <3

  http://amelodyofdiaries.blogspot.co.uk/

  ReplyDelete
 6. I'm glad you finally found the shoes you wanted. It's the best when you find exactly what you're looking for! And they are for sure reallyyyy cute and hopefully worth the wait :) Enjoy them girl!

  ReplyDelete
 7. love love love those zara jelly shoes :) good choice definitely!

  ReplyDelete
 8. Nii ilusad. Aga blogi võimalusel ikka rohkem. Mulle nii Su postitused meeldivad. Soojad tervitused jahedast Tallinnast. St. xx.

  ReplyDelete
 9. Pretty shoes!

  http://thefashioninbox.blogspot.com

  ReplyDelete
 10. I love these shoes since the very first time I saw them... actually, I don't know what didn't I get them yet! :)

  ReplyDelete