Sunday, 24 June 2012

A pair of Jimmy's please, thank you!

English  I have a desperate need for a pair of nude shoes right now but no matter how long I spend trying to find that perfect pair it has proven to be rather difficult to find. I am so obsessed with pointy-toed shoes right now that it has become even physically impossible :) for me to buy any different-shaped shoes. There is something incredibly sexy and flattering in that sharp tip of the shoe which is brilliantly leg lengthening, no matter the height of its heel.

You can imagine how I jumped up and down when I saw this beautiful pair of Jimmy Choo's on Net-A-Porter.Yeah, the price stopped me from jumping any higher but shoes like this are classic and if well looked after, they can last for years. Love the mid-heels which are perfect for running between client meetings! I am soo tempted to make this purchase, despite being in a process of buying a house which will pretty much eat all my fashion-fund-savings.. :-S Will see and will keep you updated!

Eesti  Mul on hetkel maailma suurim vajadus neutraalset-värvi kingade järele, aga kõik see aeg, mis ma seni nende otsimisele raisanud olen, on veidi nagu kaotsi läinud, kuna selline lihtne asjake on tõestanud end olevat liiga raske leid. Olen teravaotsalistest kingadest sellises hullus sõltuvuses, et mu keha lausa ei luba mul enam osta muu kujuga jalavarjukesi :) Minu meelest on need teravad otsad nii seksikad ning lausa kaunistavad jalga, muutes need pikemaks ja sihvakamaks. Isega madalama kontsaga kingad!

Hüppasin siis rõõmust üles-alla, kui märkasin neid imelisi Jimmy Choo kaunitare Net-A-Porteris. Mnjah, nende hind tõi mu maa peale tagasi, aga sellised kingad on tõeline klassika ning kui neid hästi hoida, siis kestavad aastaid. Eriti meeldib mulle nende kingade juures see mitte-eriti-kõrge konts, mis tähendab, et nendega on Londoni vahel piisavalt mugav ringi joosta. Hmm, kurat mu õlgade peal käsib mul need kohe ära osta, aga mõistus peas teab, et käsil on kinnisvara ost, mis on juba tõotanud mu rahakoti tühjaks imeda... Kaalun siin edasi ning hoian teid kursis! ;-) xx

11 comments:

 1. Hello ;) My name is Polina and i change my link)
  http://www.pmyzas.com - this is my blog
  i start to follow you, cause i like your blog;)
  and it will be great, if you follow me too)
  i have over 1300 followers;) and i like to post photos and so on and impress people')
  be my follower
  it will be amazing;)

  with big love
  Polina.

  ReplyDelete
 2. great shoes!

  http://thehandbagconcept.blogspot.com/

  ReplyDelete
 3. I want a nude heels too!!

  Http://yellowtete.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. love the shoes, they look amazing(:


  backtofive.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Gorgeous and such a versatile colour too!
  http://missbbobochic.blogspot.co.uk/

  ReplyDelete
 6. Everyone needs a staple nude pair of heels.

  Christie

  Enter my Blog Birthday Giveaway!

  ReplyDelete
 7. Mul on juba mõnda aega sama värvi kingad mõtteis. Märkasin neid siis, kui Cambridge`i hertsoginna eelmisel aastal Kanada visiidi ajal kandis ihukarva kingi. Väga ilusad ja teevad jalad pikemaks.

  ReplyDelete
 8. I just purchased the perfect pair of nude heels but unfortunately they're a little too big... X

  ReplyDelete
 9. I have like 4 pairs of pairs like this one and am still in a need of one more.
  EAK

  ReplyDelete